info@akyuva.org.tr

0 (212) 659 99 30

0 (532) 576 76 80AKYUVA

İstanbul’da İnşaat sektöründe faaliyet gösteren Akyapı İnşaat ortakları olarak, yıllardır inşaat sektöründeki çalışmalarımızın ve Rabbimizin bize nasip ettiği imkanların ebedi bir kazanca dönüşmesi için niyet ettiğimiz bir Vakıf kurma düşüncesi, 2015 yılı başında Akyuva Vakfının Kurulması ile ete kemiğe büründü. Uzun bir süre Vakfın çalışma alanı konusunda istişareler yaptık. Sonunda Allah’ın lütfu ve çevremizde gördüğümüz benzer çalışmaları örnek alarak; salih bir amel ortaya koymak ve Sadaka-i Cariye oluşturmak düşüncesi ile Akyuva Vakfımızın ana faaliyet konusunu Yetimlere hizmet etmek olarak belirledik.Aradan geçen 2,5 yıl sonunda, Yetimlerle ilgilenen bir vakfın içinde olmanın ne kadar isabetli bir karar olduğunu gördük. Çünkü birer Müslüman olarak her birimizin; yoksullara karşı, yetimlere karşı, miskinlere karşı, insani, İslami ve sosyal sorumluluklarımız var. Hele ki bunlar içerisinde Yetimler çok daha özel bir konumda. Bize namaz kılmayı, oruç tutmayı emreden Allah (CC), yetimlerle ilgilenmemizi emretmiştir. Allah’ın bir hikmeti olarak, bilmediğimiz bir sebepten annesini, babasını ya da ikisini birden alarak imtihan ettiği, onu da insanlığa emanet olarak bırakarak bizleri de onlarla imtihan ettiği bir gerçektir. Bu nedenle bizler yetimleri sadece annesiz, babasız çocuklar olarak düşünemeyiz. Her karşılaştığımız yetimi, Rabbimizin karşımıza çıkarttığı birer imtihanlar olarak düşünmeliyiz. Yetimlere yapılan yatırımı Allah özel teşvikler listesine koyuyor. Yetimlerle ilgili yapılan çalışmalarda emeği geçen herkesi Rabbimiz; özel bir kat sayı ile çarparak mükafatlandıracak diye inanıyoruz.

İşte hiçbir grup, cemiyet ve cemaatle bağlantılı olmadan, sadece Allah’ın (CC) rızasını kazanmak üzere şirket ortakları olarak kurduğumuz Akyuva Vakfımızın faaliyetlerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde “Çocuk evleri açma” çalışması ile devam ettirmekteyiz. Çocuk evlerinin yanı sıra İstanbul Başakşehir’de vakfımızın adına aldığımız 9000 m2 arsa üzerine “Yetim Çocuklardan” oluşacak ve 180-200 çocuk kapasiteli ‘’Akyuva Çocuk Köyü’’ projemizi gerçekleştirmek üzere hazırlıklarımıza devam etmekteyiz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri ile koordineli bir şekilde, bu projemizin hayata geçirilmesi konusunda çalışıyoruz.

Kısa vadedeki hedefimiz, bu çocuk köyünü hayata geçirmek ve güzel bir model oluşturmaktır. Gayret bizden muvaffakiyet Allah’tan. (CC)

DESTEKLEYİCİLERİMİZ

To Top ↑